FN SCAR

SCAR (Special Operations Forces Combat Assault Rifle – bojowy karabinek szturmowy sił specjalnych) to modułowy karabin/karabinek automatyczny opracowywany przez amerykański odział belgijskiego producenta broni palnej, firmę FN Herstal. FN wygrał przetarg na opracowanie nowego systemu broni dla amerykańskich sił specjalnych zorganizowanego przez dowództwo sił specjalnych (U.S. Special Operations Command). Broń występuje obecnie w dwu wersjach – karabinka SCAR-L strzelającego nabojem 5,56x45mm NATO (przyjętego do uzbrojenia jako karabinek Mk 16 Mod 0) oraz karabinu SCAR-H używającego 7,62×51 mm NATO (znanego jako Mk 17 Mod 0). Obie wersje posiadają wiele wymiennych elementów, docelowo mają używać również tej samej komory zamkowej (obecne wersje nie posiadają tej cechy). Obie wersje posiadają mechanizm szybkiej wymiany lufy pozwalający na jej wymianę w warunkach polowych (dostępne są po trzy lufy w obu podstawowych kalibrach).

Budowa

SCAR-L rozłożony na 5 głównych komponentów

Broń skonstruowana jest w klasycznym układzie przypominającym mi. FN FNC. Komora zamkowa wraz z łożem (upper reciver) wykonane z anodowanego aluminium, posiadają integralne szyny w standardzie MIL-STD-1913. Górna oraz boczne szyny przymocowane są do połączonego z komorą zamkową łoża, dolna szyna przymocowana jest do lufy. Komora spustowa z gniazdem magazynka (lower reciver) wykonana jest z polimerów. Ogólny układ skonstruowany został tak by przypominać ten z M16 i pochodnych jednak SCAR posiada również wiele zmian. Są to mi. przełączniki po obu stronach komory spustowej oraz suwadło pozwalające przeładowywać broń w sposób o wiele bardziej wygodny niż w M16 (suwadło porusza się podczas strzelania). W stosunku to M16 i M4 zmniejszono również skok przełącznika rodzaju ognia (45o) zintegrowanego z bezpiecznikiem. Ergonomiczna kolba posiada regulowaną długość stopki oraz wysokość poduszki policzkowej oraz może być złożona prawą stronę (karabinki M16 i M4 nie mogą posiadać kolby składanej na bok ze względów konstrukcyjnych).

Wersje

Karabinki SCAR-L na uzbrojeniu żołnierzy 1. batalionu 75. Pułku Rangers – pierwszej jednostki wyposażonej w SCAR

SCAR-L – (Special Forces Combat Assault Rifle – Light – bojowy karabinek szturmowy sił specjalnych – lekki) – wersja zasilana nabojem pośrednim kalibru 5,56x45mm NATO ze standardowych 30-nabojowych magazynków zgodnych z magazynkami dla M16. Dostępna w trzech wersjach – CQB (Close Quarters Battle – walka na bliskich odległościach) z lufą o długości 253 mm, Standard z lufą o długości 351 mm oraz parawyborowej wersji Sniper z lufa o długości 457 mm. Po pozytywnych testach skupienia wersji ze standardową lufą zrezygnowano z opracowania wersji parawyborowej. SCAR-L w może zostać wyposażony w 40mm granatnik podwieszany FN40GL-L. Według planów US SOCOM będzie to podstawowa, najliczniej kupowana wersja SCAR. SCAR-L przyjęty został na uzbrojenie jednostek podległych US SOCOM jako Mk 16 Mod 0, zastąpi on karabinki M16, M4, skróconą wersje M4 z 10 calową lufa znaną jako Mk 18 CQBR (Close Quarters Battle Receiver) oraz parawyborową wersję M4/M16 z 18 calową lufą Mk 12 SPR (Special Purpose Rifle). W lipcu 2010 dowództwo SOCOM podało iż ze względów budżetowych rezygnuje z dalszych zakupów karabinków Mk 16, podstawę uzbrojenia stanowić mają starsze, używane dotychczas typy karabinków.

SCAR PDW – (Special Forces Combat Assault Rifle – Personal Defence Weapon – bojowy karabinek szturmowy sił specjalnych – osobista broń do samoobrony) – Pomniejszona, znacząco zmodyfikowana wersja SCAR-L. Podstawowe zmiany to skrócona komora zamkowa i suwadło oraz nowa kolba wzorowana na składanej kolbie pistoletu maszynowego MP5. Co ciekawe mocowanie kolby jest takie samo jak w zwykłym SCAR co pozwala na szybką jej wymianę na kolbę z dużego modelu i odwrotnie. Broń posiada lufę o długości jedynie 172 mm (6,75 cala) przy całkowitej długości broni z kolbą złożoną/rozłożoną 520/632 mm i masie 2,5 kg. W tej wersji karabinka lufa nie jest szybkowymienna. Subkarabinek skonstruowany został zgodnie z wytycznymi prestiżowego, brytyjskiego przetargu na 300 sztuk broni dla sił specjalnych mającej zastąpić używane do tej porty pistolety maszynowe kalibru 9 mm (głownie MP5).

kaliber modele skrócone modele standardowe modele parawyborowe
5,56×45 mm
SCAR-L CQC (254 mm)

SCAR-H CQC (254 mm)*

SCAR PDW (172 mm)

SCAR-L (355 mm)

SCAR-H (355 mm)*

HAMR (406 mm)

SCAR-L LB (457 mm)

SCAR-H LB (457 mm)*
7,62×51 mm
SCAR-H CQC (330 mm)

SCAR-H (406 mm)

SCAR-H LB (508 mm)


SCAR-PR (508 mm)

* wersja Mk 17 Mod 1 z pakietem konwersyjnym do kalibru 5,56×45 mm

HAMR (Heat Adaptive Modular Rifle – modułowy karabinek z adaptacją cieplną). Jest to wersja SCAR-L skonstruowana według wymagań Korpusu Piechoty Morskiej USA (US Marine Corps) na nowy karabinek maszynowy – broń wsparcia piechoty mający być uzbrojeniem pośrednim pomiędzy standardowym karabinkiem M16 (zasilanym z magazynka, zdolnym do strzelania ogniem pojedynczym lub trzynabojowymi seriami) a karabinkiem maszynowym M249 (bronią zasilaną z taśmy przeznaczoną do prowadzenia ognia automatycznego). Broń powstała jako SCAR-IAR (Infantry Automatic Rifle – karabinek automatyczny piechoty), później przemianowana została na obecną nazwę. FN IAR przegrał przetarg dla Piechoty Morskiej z konstrukcją Heckler & Koch na bazie HK416 (strzelającą jedynie z zamka zamkniętego). Konstrukcja HK przyjęta jako M27 Infantry Automatic Rifle wygrała przede wszystkim ze względu duży stopień unifikacji jej propozycji z bronią obecnie stosowana przez Korpus (karabinki M16 i pochodne). HAMR konstrukcją przypomina typowy karabinek, zbudowany jest w klasycznym układzie, zasilanie odbywa się z magazynka (w tym przypadku obok standardowego magazynka pudełkowego o pojemności 30 nabojów planowane jest użycie magazynka bębnowego o pojemności 150 nabojów). Zmiany karabinka HAMR względem SCAR-L skupiają się na przystosowaniu broni do prowadzenia intensywnego ognia i jest to mi. nowa cięższa lufa o większej pojemności cieplnej. Unikalną cechą konstrukcji FN Herstal jest mechanizm automatycznie przełączający sposób strzelania w zależności od temperatury komory zamkowej – z zamka zamkniętego (zapewniającego większą celność, typowego dla karabinków takich jak M16 czy SCAR-L) na strzelanie z zamka otwartego (typowy sposób strzelania dla broni automatycznej mającej prowadzić ogień z duża intensywnością jak M249, sposób ten zapewnia lepsze chłodzenie mechanizmu).

karabinek SCAR-L STD (Mk 16 Mod 0) i karabin SCAR-H STD (Mk 17 Mod 0)

SCAR-H – (Special Forces Combat Assault Rifle – Heavy – bojowy karabin szturmowy sił specjalnych – ciężki) – jest to cięższy wariant używający pełnego naboju karabinkowego kalibru 7,62x51mm NATO. Karabin zasilany jest z zaprojektowanych na potrzeby SCAR-H 20-nabojowych magazynków zbliżonych do używanych w FN FAL. Podobnie jak w przypadku SCAR-L broń dostępna jest w wersjach z trzema długościami lufy – CQB z lufą o długości 330 mm, Standard z lufą o długości 400 mm oraz wersji Sniper z lufa o długości 500 mm. SCAR-H w może zostać wyposażony w 40mm granatnik podwieszany FN40GL-H. Obecnie rozwijana jest czwarta wersja SCAR-H (o standardowej lufie 400mm) mogąca strzelać nabojami kalibru 7,62×39 mm wz. 43 (standardowy nabój karabinków rodziny AK). SCAR-H przyjęty został na uzbrojenie jednostek podległych US SOCOM jako Mk 17 Mod 0, zastąpi on karabiny M14 oraz Mk 11 SWS (Sniper Weapon System znany także jako KAC SR-25). Pojawiła się również wersja wyposażona w wielokalibrową komorę zamkową. Dla tego modelu dostępny jest zestaw konwertujący karabin kalibru 7,62mm do karabinka kalibru 5,56mm. Wersja ta została przyjęta została na uzbrojenie US SOCOM jako Mk 17 Mod 1.

SCAR-PR – (Precision Rifle – karabin precyzyjny) – parawyborowa wersja SCAR-H. Zmiany obejmują wydłużoną szynę grzbietową (pozwalają one np. na instalacje przystawki termowizyjnej do celownika optycznego), zmieniony kształt poduszki policzkowej na ulepszonej sześciostopniowej kolbie, dwustopniowy mechanizm spustowy oraz ciężką 20calową lufę. Funkcjonalnie konstrukcja zbliżona jest do karabinu Mk 11 SWS (Sniper Weapon System). Karabin przyjęty został na uzbrojenie sił specjalnych USA jako Mk 20 Mod 0 SSR (Sniper Support Rifle).

Wyposażenie

kaliber wersja samodzielna wersje podwieszane
40x46mm
granatnik z 5,56mm
karabinkiem SCAR-L

granatnik z 7,62mm
karabinem SCAR-H

FN40GL – Jednostrzałowy granatnik kalibru 40x46SR mm. Jest to typowa konstrukcja dla granatnika tego typu posiadająca jednak pewne unikalne cechy. W odróżnieniu od M203 który zastępuje posiada lufę odchylaną jednocześnie w bok i do przodu (nie tylko do przodu) co pozwala na użycie dłuższych granatów niż jest to możliwe w M203. Granatnik występuje w trzech wersjach – FN40GL-L i FN40GL-H są wersjami przeznaczonymi do podwieszenia odpowiednio pod SCAR-L i SCAR-H. Wersja FN40GL-S jest wersją samodzielną, przeznaczoną do użycia niezależnie od karabinka automatycznego. Konstrukcja granatnika jest modułowa i pozwala na łatwą modyfikację jednej wersji do innej. Granatnik ten przyjęty został na uzbrojenie jako Mk 13 Mod 0 EGLM (Enhanced Grenade Launcher Module).

Reklamy

3 comments

    1. Kiepsko, bo nie został sprawdzony w warunkach bojowych, jest jednokalibrowy (5,56 lub 7,62×39, brak wersji 7,62×51, brak zestawów do konwersji), ma słaby nabój 5,56 a waży więcej niż SCAR-H na 7,62×51.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s