Colt CM901

Modułowy karabin/karabinek skonstruowany wokół systemu gazowego Stonera używanego w Colt M4, który kupowany przez amerykańskie siły zbrojne wciąż jest klejnotem w koronie firmy. Modułowość konstrukcji polega na zaoferowaniu systemu składającego się z uniwersalnej komory spustowej z kolbą oraz zestawu komór zamkowych z lufą w różnych kalibrach (7,62x51mm oraz 5,56x45mm) i długościach.

Lower receiver

Komora spustowa podobnie jak w przypadku M4 jest monolityczna, wykonana z aluminium. Zasadniczą zmianą jest iż wszystkie elementy sterujące (przełącznik rodzaju ognia z bezpiecznikiem, zatrzask magazynka oraz przycisk zwalniający zamek z tylnego położenia) są dostępne po obu stronach co pozwala na konfortowe ich użycie również przez osoby leworęczne. Drugą zasadniczą zmianą jest uniwersalne gniazdo magazynka które akceptuje zarówno standardowe magazynki w kalibrze 5,56 mm (broń demonstrowana była zarówno z magazynkami aluminiowymi wykonanymi według specyfikacji wojskowej, jak i polimerowymi PMAGami Magpula) jak i magazynki w kalibrze 7,62 mm wymienne ze stosowanymi w KAC SR-25/M110/MK11 (w tym wypadku broń demonstrowana była z PMAGami przeznaczonymi pierwotnie dla karabinu KAC).
Komora zgodna jest z obecną specyfikacją wojskową i może przyjąć „upper receiver” zgdny z tą specyfikacją jak wykonany przec Colta upper karabinka M4, czy wykonay przez FN Herstal upper karabinka M16A4 oraz dowolny inny jak Mk 18 CQBR czy Mk 12 SPR.

Upper receiver

Wersje zademonstrowane na SHOT Show 2011

Na targach SHOT Show 2011 przedstawione zostało pięć różnych „upper receiver’ów”.

  • komora kalibru 5,56mm z lufą długości 10,3 cala (odpowiednik Mk 18 CQBR)
  • komora kalibru 5,56mm z lufą długości 14,5 cala (odpowiednik M4)
  • komora kalibru 5,56mm z lufą długości 16 cali
  • komora kalibru 7,62mm z lufą długości 13 cali
  • komora kalibru 7,62mm z lufą długości 16 cali

Komory obu kalibrów o długości 16 cali zapewne szybko pojawią się w samopowtarzalnej wersji cywilnej (karabiny o lufach krótszych niż 16 cali traktowane są jako short barrel rifle i podlegają ograniczeniom). Colt deklaruje możliwość szybkiego opracowania wersji korzystających z mniej popularnych kalibrów takich jak 6,8 mm SPC lub 6,5 mm Grendel o ile odbiorcy wojskowi będą nimi zainteresowani. We wszystkich wersjach lufa jest swobodna, tj. oddzielona od monolitycznego łoża pokrytego zestawem szyn. Zwraca uwagę iż na razie w ofercie brak jest komór z dłuższymi lufami oraz dedykowanych wersji wyborowych które mogły by konkurować z konstrukcjami takimi jak KAC SR-25/M110 czy FN SCAR-PR/MK 20 SSR.

Broń

magazynek Magpul PMAG oryginalnie przeznaczony dla KAC SR-25 i jego wersji, używany również w Colt CM901

Zarówno upper jak i lower receiver dostępne mają być z anodowanymi pokryciami w kamuflażu (nie zostało ostatecznie ustalone jakie pokrycia będą oferowane), oczywiście karabin dostępny będzie również w wersjach jednokolorowych koloru brązowego (coyote brown lub zbliżony) oraz czarnego.

Zdecydowaną zaletą karabinu jest jego kompatybilność wsteczna z konstrukcjami na wyposażeniu wojska (i nie tylko), w tym konstrukcjami innych producentów. Konstrukcja jest również w pełni kompatybilna z dodatkowym wyposażeniem takim jak granatniki podwieszone M203 i M320 oraz szeroki zestaw wyposażenia montowanego na szynach uniwersalnych. CM901 dziedziczy jednak kilka wad systemu AR-15 takich jak niewygodne umieszczenie napinacza (niezbędne jest odsunięcie broni od policzka) czy brak możliwości zastosowania kolby składanej ze względu na takie, a nie inne umieszczenie sprężyny powrotnej.

Najnowsza propozycja Colta jest próbą przedłużenia życia platformy AR-15 trudno jednak się spodziewać by stał się on nowym standardem. Konkurencja oferuje równie ciekawe opcje modernizacji tej platformy (część z nich oparta jest na konstrukcji tłoka o krótkim skoku jak np. HK 416). Dostępne są również zupełnie nowe propozycje takie jak FN SCAR czy Remington/Bushmaster ACR. Nowa platforma powstała przede wszystkim z myślą o amerykańskich odbiorcach wojskowych, karabin/karabinek zademonstrowany został ich przedstawicielom jeszcze przed oficjalną premierą. Przyszłość platformy w dużym stopniu zależeć będzie od decyzji US Army odnoszącej się do programu modernizacji lub zastąpienia karabinków M4.

Autor: Paweł K. Malicki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s