Broń palna

Renesans automatycznych karabinów wyborowych

W ostatnim czasie widoczne jest zwiększenie zainteresowania wiodących światowych armii automatycznymi karabinami używającymi pełnego naboju karabinowego 7,62mm służącymi do prowadzenia ognia precyzyjnego. Choć na pierwszy rzut oka zainteresowanie to może być krótkotrwałe i wynikać jedynie ze specyficznych potrzeb prowadzonego obecnie konfliktu w Afganistanie to pamiętać należy, iż wiele konstrukcji tego typu przewinęło się przez uzbrojenie armii świata znajdując stałe miejsce.

Colt CM-901

Modułowy karabin/karabinek skonstruowany wokół systemu gazowego Stonera używanego w Colt M4 który kupowany przez amerykańskie siły zbrojne wciąż jest klejnotem w koronie firmy. Modułowość konstrukcji polega na zaoferowaniu systemu składającego się z uniwersalnej komory spustowej z kolbą oraz zestawu komór zamkowych z lufą w róznych kalibrach (7,62x51mm oraz 5,56x45mm) i długościach.

FN SCAR

SCAR (Special Operations Forces Combat Assault Rifle – bojowy karabinek szturmowy sił specjalnych) to modułowy karabin/karabinek automatyczny opracowywany przez amerykański odział belgijskiego producenta broni palnej, firmę FN Herstal. FN wygrał przetarg na opracowanie nowego systemu broni dla amerykańskich sił specjalnych zorganizowanego przez dowództwo sił specjalnych (U.S. Special Operations Command).

IżMasz AK-74

Pierwsze prace nad nowym nabojem pośrednim mającym zastąpić 7,62×39 mm wz. 43 rozpoczęto w Związku Radzieckim we wczesnych latach 60, pewną inspiracją było przyjęcie na uzbrojenie przez USA karabinka M16 zasilanego 5,56×45 mm. Nowy nabój 5,45×39 mm otrzymał mniejszy kaliber (bliski nabojowi amerykańskiemu) jednocześnie zachowując długość łuski prawdopodobnie ze względu na łatwiejszą adaptację istniejących konstrukcji strzeleckich pod nowy pocisk. Nowy pocisk z charakterystycznym zagłębieniem w nosie składa się zarówno ze stali jak i ołowiu.

HK MP5

MP5 to niemiecki pistolet maszynowy kalibru 9×19 mm produkowany przez firmę Heckler und Koch GmbH z Oberndorfu. Oznaczenie oznacza „pistolet maszynowy 5” (niem. „Maschinenpistole 5„). Powstało ponad 100 wersji tego pistoletu, w tym używające amunicji innych kalibrów, w tym artykule opisane są odmiany najczęściej spotykane. Prace nad pistoletem MP5 (oznaczenie zakładowe HK54) rozpoczęły się w 1964 roku, dwa lata później został on przyjęty na uzbrojenie powstał w latach 60tych używa mechanizmu rolkowego znanego także z karabinu G3 oraz karabinka HK33. Wszystkie wymienione typy broni powstały w latach 60.

Glock

Glock to rodzina pistoletów opracowanych i produkowane przez austriacką firmę GLOCK GmbH. z Deutsch-Wagram, założoną w 1963 przez Gastona Glocka – specjalistę od wysokowytrzymałych tworzyw sztucznych. W maju 1980 armia austriacka ogłosiła konkurs na opracowanie zupełnie nowego wzoru pistoletu, do konkursu mogły stanąć tylko firmy austriackie. W ciągu 6 miesięcy w biurze projektowym firmy opracowano prototyp pistoletu, który stał się światowym hitem i zyskał miano „broni XXI wieku”.

Militech

W tym temacie polecam artykuły na stronie Remigiusza Wilka znanego również jako Remov.

Reklamy