Dobre podejście do przetargu na „Wisłę”

Często ganię, ale dziś pochwalę. Słuszna jest decyzja zmieniająca wymagania w przetargu na system obrony powietrznej średniego zasięgu (kryptonim Wisła).
Typową praktyką (np. w wypadku programu kto) było żądanie, aby uczestniczące w przetargu przedsiębiorstwa zagraniczne znalazły sobie krajowych partnerów. We wspomnianym przetargu uczestniczyli Stayer proponujący Pandura II (z OBRUM Gliwice) – uznawany lidera, Mowag proponujący Piranhe III (z Hutą Stalowa Wola) i Patria proponująca AMV (z ówczesnymi WZM Siemianowice Śląskie).


S-125 Newa-SC

Sytuacja taka tworze negatywne zjawiska, pierwsze z nich to występowanie konkurencji polsko-polskiej, – co tworzy bardzo złą atmosferę, w przyszłości przedsiębiorstwa te mogą musieć współpracować. Drugie, to fakt, iż wpływ na wybór zagranicznej oferty mają nie tylko warunki czy parametry taktyczno-techniczne, ale również wpływy krajowego partnera, co może w efekcie prowadzić do wyboru mniej optymalnej oferty.
Niekorzystne zjawiska przy tak skonstruowanym przetargu narastają w wypadku, gdy jeden z krajowych partnerów ma znaczą przewagę nad innymi (a pamiętajmy, że dążymy do konsolidacji przemysłu obronnego w ramach jednej grupy – jakkolwiek będzie ona wyglądać). W tym wypadku wybór systemu dla wojska przenoszony jest z decydentów wojskowych na zarządzających grupą zbrojeniową. Czy jest to wybór optymalny? Raczej nie ponieważ zakłady zbrojeniowe wybierają sobie partnera, kierując się własnym, a nie wojska interesem.

Inny model (stosowany w Turcji czy Korei Pd – państwach rozwijających swój przemysł obronny), to wybór spośród ofert zagranicznych ze wskazaniem na krajowych partnerów, którzy będą uczestniczyć w jego realizacji niezależnie od wybranego zwycięzcy. W tym kierunku właśnie poszliśmy, brawo! Szkoda, że podobny model nie został zastosowany w stosunku do bezsensownie rozsprzedanych zakładów lotniczych (teraz już jest za późno, a takie podejście pomogłoby przy wyborze średniego śmigłowca dla wojska). Popatrzmy na Turcję gdzie lokalne zakłady produkują T-70 (lokalną wersję Blackhawka Sikorsky’ego) i T-129 (lokalną wersję Mangusty AgustyWestland).

Decyzja o takim sposobie wyboru w programie Wisła jest prawidłowa. Faktem jest, że uderza ona w propozycje francuską (system SAMP-T), którą promował holding PHO, jednak wojsko nie może być zakładnikiem tej grupy zbrojeniowej. Mimo to warto, tak dostosować warunki przetargu by SAMP-T się w nim znalazł, a jego producent nie czuł się poszkodowanym.

I jeszcze nawiasem: zastanawiam się czy wobec obecnej sytuacji na Ukrainie prawidłowym rozwiązaniem nie było by jednak przejęcie systemów PAC-2 GEM+ od Niemiec (proponowanych 2 batalionów) a następnie zakup podobnej liczby innego systemu (od innego producenta) i modernizacja Patriota do standardu proponowanego w przetargu (m.in. radar o pokryciu 360 stopni). Taka mnogość może mieć swoje zalety, system PAC-2 nawet niezmodernizowany stanowią by gigantyczny skok w możliwościach wobec tego, czym dysponujemy obecnie (archaiczne zestawy S-125 Newa) a mnogość systemów (działających wg. różnych procedur, używających radarów pracujących na różnych częstotliwościach) jeszcze bardziej utrudniałaby działania przeciwnikowi.

I nawias do nawiasu. Po tym jak Izrael oddało Rosji kody do Gruzińskich bsl produkcji Izraelskiej z dużą rezerwą podchodził bym do wszelkich wyrobów z tego państwa.

Reklamy

2 comments

  1. cyt:” Po tym jak Izrael oddało Rosji kody do Gruzińskich bsl produkcji Izraelskiej z dużą rezerwą podchodził bym do wszelkich wyrobów z tego państwa.” jakieś dowodu? A może sobie „załatwi”
    PAC-2 GEM+ – bardzo dobry pomysł. Chociaż Łask i Krzesiny ochronić.

  2. Obowiązkiem rządu Polski jest zapewnienie skutecznej obrony narodowej, czego jednym z podstawowych elementów jest wystawienie silnej, sprawnej armii. Krajem co rusz targają afery korupcyjne, niektóre skrywane prze opinią publiczną tj. związana z informatyzacją ostatnio. Tymczasem z wojska zrobiono jakąś parodię armii. Dlatego należy wszędzie pisać i mówić na te tematy, naciskać, aby wreszcie stworzono siłę zbrojną tak silną, jaka jest niezbędna do obrony terytorium kraju. Silna obrona plot w obecnym czasie jednym z kluczowych elementów siły zbrojnej, bez jakiej nie wykorzystamy żadnych samolotów i śmigłowców, utracimy możliwość manewru wojskami. Nie należy tu rozpatrywać 15-16 zestawów średniego zasięgu, lecz tyle, ile koniecznie trzeba mieć, a także samoloty wypełniające zadania tj. AWACS i JSTARS. To skandal, że nie zlikwidowano oddzielnych biur emerytalnych wojska i policji, gdyż koszty wypłaty świadczeń chociażby emerytur z budżetu MON obciążają niepotrzebnie ten resort. Należy także usunąć z wojska wszelkich komunistycznych oficerów, gdyż oni nigdy nie uprzątną swoistej „stajni Augiasza” w wojsku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s