Renesans automatycznych karabinów wyborowych

W ostatnim czasie widoczne jest zwiększenie zainteresowania wiodących światowych armii automatycznymi karabinami używającymi pełnego naboju karabinowego 7,62mm służącymi do prowadzenia ognia precyzyjnego. Choć na pierwszy rzut oka zainteresowanie to może być krótkotrwałe i wynikać jedynie ze specyficznych potrzeb prowadzonego obecnie konfliktu w Afganistanie to pamiętać należy, iż wiele konstrukcji tego typu przewinęło się przez uzbrojenie armii świata znajdując stałe miejsce.

Więcej…

Reklamy

4 comments

  1. Lekko błędna teza, zarówno w armiach europejskich, jak i amerykańskiej rezygnuje się z kalibru 7,62 w popularnych karabinach snajperskich na rzecz większych kalibrów, właśnie w celu zwiększenia zasięgu skutecznego broni snajperskiej. Praktycznie są to karabiny na naboje .300 Winchester magnum (7.62x67mm) or .338 Lapua magnum, 6.5x55mm, chinole tez mają własny nowy kaliber. Zastosowanie klasycznych nabojów 7,62 takich jak 7.62mm NATO or 7.62x54mm jest coraz mniejsze.

    1. Owszem w broni „snajperskiej” widać przechodzenie na .338 (Ale już nie koniecznie na .300 WM, bo zysk jest dużo mniejszy), jednak w artykule mowa jest o broni „wyborowej” tzn. wypełniającej lukę pomiędzy podstawowym uzbrojeniem piechoty, a specjalistyczną bronią snajperską. Tu króluje 7,62 NATO. Wszystkie armie zachodnie zaangażowane w większym stopniu w Afganistanie znacznie zwiększają nacisk na ten kaliber, co zostało wykazane w artykule.

  2. Ja jestem ciekaw co używają partyzanci w Afganistanie, że ich się tak boją, czy mają SWD i w jakiej ilości lub inną broń snajperską? Rosjanie już prowadzają całe kompanie snajperskie (1 pluton w wozach pancernych, a pozostałe w samochodach), ja też jestem za tym w Polsce biorąc pod uwagę ewentualny konflikt asymetryczny, a mamy przecież udaną konstrukcję Alexa!

    1. A ta opinia o Alexie to od kogo :) ? Bo nie wszystkim ten karabin pasuje i żołnierze jednak wolą SAKO.

      Co mają partyzanci? Wystarczy im AK i przewaga wysokości, a na płaskim PK czy nawet Lee-Enfield zapewni im przewagę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s