Deutsche Bundeswehr

Bundeswehrę czeka kolejna reorganizacja, zmiany obejmą wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Spodziewać się można również kilku znaczących przesunięć środków bojowych pomiędzy nimi. Przyczyny reorganizacji nie są trudne do zidentyfikowania.

Po pierwsze jest to zmiana zadań Sił Zbrojnych, czyli widoczne w całym NATO przesuwanie się od przygotowań do wojny regularnej w Europejskim teatrze działań do zdolności długotrwałego utrzymywania kontyngentu wojskowego poza granicami kraju. Zgodnie z założeniami niemieckie siły zbrojne mają być w stanie do samodzielnego utrzymania poza granicami kraju dwóch kontyngentów wojskowych w łącznej sile 10 000 żołnierzy, do tej liczby nie są wliczane załogi okrętów operujących w ramach misji międzynarodowych. Pamiętać należy, iż pomimo politycznego umniejszania jego wartości (m. in. wprowadzenie ograniczeń w prowadzaniu działań) niemiecki kontyngent wojskowy w ramach sił ISAF należy do jednych z największych z wystawionych przez kraje europejskie.

Po drugie zmiany strukturalne często wymagane są wraz wprowadzaniem nowych wzorów uzbrojenia o innych parametrach taktyczno-technicznych niż uzbrojenie, które zastępują. Przykładem może tu być wprowadzanie samolotów wielozadaniowych Eurofighter, które zastępują dotychczas używane samoloty myśliwskie F-4 Phantom i uderzeniowe Tornado. Zmianę odzwierciedla tu nawet tak banalna rzecz jak zmiana nazewnictwa jednostek określanych obecnie, jako wielozadaniowe.

Po trzecie i chyba najważniejsze jest to kryzys gospodarczy, który dotyka system finansowy Unii Europejskiej. O ile, gospodarka niemiecka sama w sobie jest na tyle silna, że prawdopodobnie obyłoby się bez poważnych skutków dla sił zbrojnych, o tyle pamiętać należy, iż Niemcy są jednym z największych płatników netto w Unii Europejskiej oraz głównym krajem finansującym obecne problemy z płynnością finansową Grecji. Niemiecki szef MON, Karl-Theodor zu Guttenberg zapowiedział, że ministerstwo będzie w stanie zaoszczędzić w ciągu najbliższych lat wymagane przez kanclerz Angelę Merkel 8,3 mld Euro.

Więcej…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s