SCAR w amerykańskich siłach specjalnych

Uzbrojony w SCAR operator amerykańskich sił specjalnych w Afganistanie

Nie tak dawno sporą burzę wywołała informacja o skasowaniu programu zakupów karabinków automatycznych (ang. assoult rifle) Mk 16 SCAR-L dla amerykańskiego Dowództwa operacji specjalnych. MK-16 został określony, jako niezapewniający wystarczającego wzrostu możliwości nad obecnie używaną platformą karabinka (ang. carrabine) M4.

Sprawę wyjaśnia informacja podana na stronie Shooting Ilustrated, w której cytowany jest Mark Cherpes z FNH USA.
We wczesnych stadiach programu SOCOM postawił wymagania dla broni, która mogłaby być przystosowana do strzelania różnymi kalibrami (wymieniane są 5,56×45 mm, 7,62×51 mm oraz 7,62×39 mm oraz potencjalne przyszłe kalibry). FN zaoferowało wtedy konstrukcję spełniająca te wymagania, która przystosowywana była by do różnych kalibrów po przez dedykowane pakiety konwersyjne.
Rozdzielnie konstrukcji na dwie platformy nastąpiło na skutek obaw SOCOM, co do wzrostu masy konstrukcji ponad masę karabinka M4. Obecnie po przejściu przez SCAR wszystkich faz rozwoju konstrukcji i wprowadzeniu broni do użycia operacyjnego masa SCAR-H przewyższa masę SCAR-L jedynie o ok 200 gram (spodziewano się większej różnicy), co doprowadziło do powrotu do oryginalnej koncepcji karabinka/karabinu pozwalającego na dostosowanie go do różnych kalibrów, czyli w praktyce do skupienia się na MK-17 SCAR-H. Decyzja ta miała miejsce 7 lat po podzieleniu programu na wersję lekką i ciężką. W 2010 złożone zostały pierwsze zamówienia na pakiety konwersyjne.

O potencjale SCAR do konwersji na inne kalibry mogą świadczyć pakiety konwersyjne, jakie zaczynają się pojawiać na amerykańskim rynku cywilnym mające zastosowanie w samopowtarzalnych odmianach SCAR. Hi-desertdog oferuje pakiety konwersyjne dla SCAR 16 (samopowtarzalny odpowiednik SCAR-L) do kalibrów 7,62×39 mm, 9×19 mm oraz .22 Long Rifle. Zapowiadany jest również pakiet konwersyjny dla SCAR 17 do kalibru 7,62×39 mm używający magazynków zgodnych z AK.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s