Krótkie wersje HK416 i SCAR-L

Dwa dobrej jakości filmy z YouTube pożyczone od DefenseReview. Zobaczyć na nich możemy skrócone wersje popularnych ostatnio karabinków HK416D i SCAR-L.

HK416C

Najbardziej widoczna różnica w stosunku do dużego HK416D to zastąpienie klasycznej dla klonów karabinka M4 kolby kolbą składaną, podobną do stosowanej w pistoletach maszynowych MP5. Zastosowanie takiej kolby możliwe było po przez zastosowanie zmodyfikowanego, skróconego bufora. Karabinek posiada lufę o długości 228 mm (9 cali) przy całkowitej długości broni z kolbą złożoną/rozłożoną równej  560/690 mm (wyposażony w 10 calową lufę HK416D10 ma długość odpowiednio 701/797 mm) i masę 2,95 kg.

SCAR PDW

Jeszcze dalej na przód w miniaturyzacji poszli Belgowie. SCAR PDW mimo iż oparty o SCAR-L został znacząco zmodyfikowany, skrócona została komora zamkowa i suwadło. Lufa w tej wersji nie jest szybkowymienna. Kolba podobnie jak w w subkarabinku HK wzorowana jest na składanej kolbie pistoletu maszynowego MP5. Co ciekawe mocowanie kolby jest takie samo jak w zwykłym SCAR co pozwala na szybką jej wymianę na kolbę z dużego modelu i odwrotnie (opcja której nie posiada subkarabinek HK). Nowa broń posiada lufę o długości jedynie 172 mm (6,75 cala) przy całkowitej długości broni z kolbą złożoną/rozłożoną 520/632 mm i masę 2,5 kg. Propozycja FN jest mniejsza i lżejsza od karabinka HK, któremu bliżej może być do SCAR-L z lufą o długości 10 cali i kolbą pochodzącą z SCAR PDW.

Oba subkarabinki skonstruowane zostały zgodnie z wytycznymi prestiżowego, brytyjskiego przetargu na 300 sztuk broni dla sił specjalnych mającej zastąpić używane do tej porty pistolety maszynowe kalibru 9 mm (głownie MP5).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s