Boxer w linii

Transporter Boxer na poligonie, podczas ćwiczeń obejmujących strzelanie ostrą amunicją

Unikalną cechą Boxera jest jego głęboko posunięta modułowość, niestety jest ona również przyczyną wielu problemów technicznych

Ekran oraz kontroler zdalnie sterownego modułu uzbrojenia FLW 200 do złudzenia przypominają komputerową grę telewizyjną

W pierwszej połowie lutego 2010 do jednostki liniowej trafiły pierwsze ciężkie kołowe transportery opancerzone Boxer. Otrzymał je 292 batalion piechoty zmechanizowanej (Jägerbataillon 292) z Donaueschingen w południowych Niemczech. Batalion podlega Francuzko-Niemieckiej Brygadzie Międzynarodowej, jednej z ważniejszych jednostek Eurokorpusu.

Transporter Boxer powstał, w ramach programu międzynarodowej współpracy pomiędzy Niemcami, Wielką Brytanią i Francją, a po wycofaniu się z programu pozostałych członków programu kontynuowany był przez Niemcy. Jako pierwsza w 1999 z programu wycofała się Francja, Boxera zastąpił bardziej konwencjonalne kołowy bojowy wóz piechoty VBCI. Wielka Brytania wycofała się w 2003 by skupić finansowanie (dodatkowo obciążone wojną w Iraku) na programie FRES (Future Rapid Effect System) w ramach, którego na platformę kołową wybrano kto Piranha V. W 2001 do programu dołączyła Holandia – tradycyjny użytkownik niemieckiej techniki pancernej jak czołgi Leopard 2 czy haubice PzH 2000.

Transporter opancerzony zaprojektowany zostałby zastąpić wozy takie jak kołowy Fuchs czy gąsienicowy M113 oraz jego wersje pochodne jak M577 czy YPR-765 AIFV. Interesujące jest, że Boxer przy masie bojowej ok 33 ton jest ponad dwukrotnie cięższy od wozów, które zastępuje, i ok 10 ton cięższy od typowych kołowych transporterów opancerzonych jak polski Rosomak. Jest to część szerszej koncepcji, Boxer służyć będzie obok 43 tonowego bwp Puma oraz coraz cięższych wersji czołgu Leopard 2 (62,5 tony dla A6M). Napęd zapewnia 720 konna nowoczesna jednostka rodziny TE20 produkcji MTU (ten sam silnik zastosowano w prototypie WPB Anders).

Cechą charakterystyczną Boxera jest posiadanie wymiennych modułów pozwalających na łatwe i szybkie dokonanie konwersji wozu pomiędzy wersjami. Wóz podzielony jest na dwa zasadnicze moduły – podwozie wraz z zabudowanym przedziałem silnika i kierowania oraz wymienny moduł misyjny. Obecnie dostarczone wozy skonfigurowane są w wariancie transportera piechoty (3 członków załogi + 7 żołnierzy desantu) jednak planowane są inne moduły, takie jak ewakuacji medycznej, dowodzenia, pomocy technicznej czy z zabudowanym moździerzem 120mm. Stosunkowo wysoka masa wozu jest częściowo efektem przyjęcia układu z wymiennymi modułami. Według planów wszystkie wersje transportera mają posiadać zdolność do bycia transportowanymi samolotem Airbus A400M.

Po odbiorze pierwszych ośmiu wozów przez Jägerbataillon 292 możliwe stało się rozpoczęcie treningu z wykorzystaniem nowego kto. Przeprowadzone zostały mi. strzelania ostrą amunicją. Uzbrojenie transportera piechoty stanowi zdalnie sterowany moduł FLW 200 produkcji Kraus-Maffei Wegmann wyposażony w 12,7mm karabin maszynowy lub 40mm granatnik maszynowy. Na ćwiczeniach przeprowadzono strzelania oboma rodzajami amunicji.

Wraz z dostawami kolejnych wozów intensyfikowane będzie szkolenie na nowych wozach, ponieważ już w połowie roku planowane jest wysłanie plutonu Boxerów do Afganistanu gdzie zastąpią one część z wykorzystywanych tam transporterów Fuchs wersji A7 i A8.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s