Rosomaki takie same, ale różne

Włoski kto Frecia z wieżą Hitfist wyposażoną w wyrzutnie ppk Spike
Według informacji podawanych przez Bumar masa wieży Hitfist-30P to 2350 kg, zaś masa bezzałogowej wieży Hitfist-OWS 1350 kg.

Pod tym linkiem przeczytać możemy:

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił 25 lutego pierwszy wykaz planowanych do zakupu wyrobów i usług, opracowany na bazie projektu „Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2011-2012”, zaktualizowanego 10 stycznia 2011 roku. Przewiduje on (…) doposażenie transporterów „Rosomak” z ich dopancerzeniem i lekkimi osłonami siatkowymi (…), zdalnie sterowany system wieżowy do Rosomaków zintegrowany z wyrzutniami Spike’ów. (…) oraz doposażenie Rosomaków z wieżą HITFIST-30 w wyrzutnie pocisków Spike.

Niby nic ale jednak widać tu duża niekonsekwencję. Z jednej strony mamy Rosomaka w dotychczasowej formie to jest z wieżą OTO Melara Hitfist-30P której uzbrojenie rozszerzone ma zostać o przeciwpancerny pocisk kierowany Rafael Spike. Podkreślić należy, że integracja pocisku planowana była od samego początku programu, a przyczyną dla której operacja ta nie została jeszcze przeprowadzona było nie zadbanie o proces integracji przed podpisaniem kontraktów na wieżę i pocisk. Z drugiej strony zaś jest mowa o nowej wieży bezzałogowej wyposażonej w dokładnie to samo uzbrojenie co Hitfist-30P czyli 30mm armata automatayczna Mk 44 Bushmaster II produkcji ATK, 7,62mm karabin maszynowy (zapewne preferowany będzie polski UKM-2000C) oraz przeciwpancerny pocisk kierowany Spike.

Potencjalnymi kandydatami na wieżę bezzałogową mogą być wieża Hitfist-OWS (produkcji OTO Melara, która ma być produkowana na licencji przez Bumar-Łabędy), Rafael RCWS-30 Samson (użyta przez Czechów na ich kto Pandur) oraz potencjalnie wieża Elbit UT-30. Dość ciekawa jest w tym wypadku polityka Rafaela który jest jednocześnie producentem pocisku oraz jednej z wież kandydujących do zakupu. Utrudnia on producentom konkurencyjnych wież zaoferowanie ich wraz ze swoim pociskiem. Z tego powodu też najprawdopodobniej wyeliminowana będzie wieża Elbitu (na innych rynkach oferowana ze Spikiem).

Pytanie brzmi po co to wszystko? Efektem takiej operacji będzie posiadanie dwu różnych wozów o właściwie tożsamych charakterystykach. Oba będą używały tego samego podwozia, oba będą posiadać dokładnie takie samo uzbrojenie – jednak jeden z nich będzie dysponował wieżą bezzałogową, a drugi wieżą załogową dwuosobową. Jedyną różnicą będzie nieznacznie mniejsza masa wozu z wieżą bezzałogową. Pamiętać należy tu o fakcie, że różnica mas obu wież nie będzie przekładać się na różnicę mas wozów w konfiguracji bojowej. Masa wieży bezzałogowej nie obejmuje np. foteli czy pulpitów dla dowódcy i działonowego które są integralną częścią wieży załogowej. Wieża bezzałogowa uniemożliwia dowódcy wozu posiadanie peryskopów pokrywających pełne 360 stopni wokół wozu czy utrudnia usunięcie zacięć uzbrojenia w sytuacji bojowej (spod pancerza). Ale nie chodzi tu nawet o porównywanie zdolności wież o jednej i drugiej konstrukcji. W 2002 roku kiedy w programie KTO wybrano podwozie Patria AMV z wieżą OTO Melara Hitfist podjęto decyzję o kształcie przyszłego wozu. O ile nie były wtedy dostępne wieże bezzałogowe to duże wątpliwości budziła decyzja o nie wyposażeniu KTO w lżejszą wieżę jednoosobową (jak Rheinmetall E8).

Obecnie kiedy Wojska Lądowe posiadają ok 300 Rosomaków z produkowaną w Bumarach-Łabędy więżą Hitfist-30P, oraz kiedy podjęto decyzję o integracji tej wieży z ppk Spike decyzja o zakupie dla Rosomaka wieży nowego typu (oraz jej integracji z podwoziem co wiąże się z dodatkowymi kosztami) nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia. Wszelkie zakupy powinny być dokonywane w znanej konfiguracji, doposażonej jedynie w nowe elementy jak ppk Spike (zmiany te powinny być wprowadzone na wszystkich wozach). Uwaga decydentów powinna raczej zostać skierowana w stronę opracowania od dawana oczekiwanych wersji specjalistycznych KTO.

Reklamy

4 comments

 1. Zamiast tych wież otomelary powinniśmy wybrać RCWSa jest już zintegrowany z pociskami Spike a można by powiększyć skrzynkę w której są rakiety i dołożyć dwie rakiety GROM i otrzymalibyśmy zestaw mogący zestrzelić helikopter lub nisko lecący odrzutowiec, dzięki Spike’om niszczyć czołgi a gdyby zamiast działka 30 mm wybrać armatę kal. 35 mm Oerlikona która jest w Loarze to moglibyśmy niszczyć każdy BWP ogniem tego działka bo zaden obecnie produkowany nie jest odporny na amunicję 35 mm.
  Ale my zamiast wybrać takie rozwojowe i TAŃSZE STANOWISKO i robić je na licencji w Polsce wybraliśmy beznadziejne OtOmelary. Już nie wspominam że RCWS waży tylko 1,5 tony a wieża otomelary ponad 3 tony co znaczy że możnaby dopancerzyć Rosomaka o 1,5 tony bez utraty pływalności!!!

  Czy my nie umiemy myśleć perspektywicznie?

  Grzegorz Markiewicz

  1. RCWS-30 waży więcej niż Hitfist OWS, co przy unifikacji części tej drugiej w ok 80% z obecną Hitfist-30 daje ogromne oszczędności w utrzymaniu. Nie ma natomiast sensu porównywać RCWS-30 (bezzałogowego) z obecną wieżą Rosomaka – załogową Hitfist-30, bo to inne kategorie. Obie mają swoje plusy i minusy i obie powinny się uzupełniać.

   Co do integracji z ppk Spike – problemem nie jest sama integracja, ale pieniądze.

   Co do uzbrojenia – nie wiem jak w praktyce, ale w teorii 30mm armatę Bushmaster można dość łatwo wymienić na 40mm.

   Co do dodatkowych rakiet GROM – raczej nierealne, a na pewno bardzo kosztowne. Integracja z SKO, wyważenie wieży, napędy itp. Owszem, to stosunkowo nieduża masa, ale nie jest rozłożona symetrycznie, a w czasie strzelania (i nie tylko) powstają dodatkowe obciążenia.

   No i na koniec – Rosomak to TYLKO KTO. Nie róbmy z niego pojazdu do wszystkiego. Obecnie to naprawdę świetny pojazd, sprawdzony na misjach zdobył zaufanie.

   Generalnie zgadzam się z autorem artykułu i jego końcowymi wnioskami.

  2. Dodam tu jeszcze, że w HITFIST OWS mimo, że bezałogowy jest dostęp od mechanizmów od środka bez konieczności opuszczania pojazdu. W przypadku RCWS-30 takowego niema. Myślę, że wyskakiwanie pod ostrzałem na zewnątrz by usunąć zacięcie działka do specjalnych przyjemności nie należy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s