Struktury Wojsk Lądowych 2011

Zestawienie przedstawiające planowane zmiany strukturalne na 2011. Zestawienie nie oddaje stanu obecnego ale planowany stan na koniec 2011 (wprowadzanie niektórych zmian może się przedłużyć). Po dane lepiej oddające stan obecny zapraszam do zestawienia na rok 2010.

3. batalion zabezpieczenia DWLąd (Warszawa)

Wciąż aktualne są plany przeniesienia Dowództwa Wojsk Lądowych z Warszawy do Wrocławia, prawdopodobnie zajmie ono infrastrukturę rozformowywanego Śląskiego Okręgu Wojskowego (obecny 2. batalion dowodzenia ŚOW), jednak wiadomo iż Prezydent jest przeciwny temu posunięciu.

2. Korpus Zmechanizowany (Kraków)

5. batalion dowodzenia (Kraków)

11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej (Żagań)

11. batalion dowodzenia (Żagań)
10. Brygada Kawalerii Pancernej (Świętoszów)

batalion dowodzenia
1. batalion czołgów – Leopard 2A4
2. batalion czołgów – Leopard 2A4
10. batalion zmechanizowany – BWP-1
dywizjon artylerii samobieżnej – 2S1T Goździk
dywizjon przeciwlotniczy – ZSU-23-4MP Biała

34. Brygada Kawalerii Pancernej (Żagań)

batalion dowodzenia
1. batalion czołgów – PT-91 Twardy
2. batalion czołgów – PT-91 Twardy
batalion zmechanizowany – BWP-1
dywizjon artylerii samobieżnej – 2S1 Goździk
dywizjon przeciwlotniczy – ZSU-23-4 Szyłka

17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (Międzyrzecz)

batalion dowodzenia
1. batalion piechoty zmot. (Międzyrzecz) – KTO Rosomak
2. batalion piechoty zmot. (Wędrzyn, była 15 BKPanc) – KTO Rosomak
3. batalion piechoty zmot. (Wędrzyn, była 15 BKPanc) – KTO Rosomak/BWP-1
5. kresowy batalion saperów (Krosno Odrzańskie)
dywizjon artylerii samobieżnej – Dana-T
dywizjon przeciwlotniczy – ZUR-23-2

4. krośnieński batalion zaopatrzenia (Krosno Odrzańskie)
11. batalion remontowy (Żagań)

12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana (Szczecin)

12. batalion dowodzenia (Szczecin)
12. Brygada Zmechanizowana (Szczecin)

batalion dowodzenia
1. batalion piechoty zmot. (Szczecin) – KTO Rosomak
2. batalion piechoty zmot. (Stargard Szczeciński, była 6 BKPanc) – KTO Rosomak/BWP-1
3. batalion piechoty zmot. (Szczecin) – BWP-1
2. stargardzki batalion saperów (Stargard Szczeciński)
dywizjon artylerii samobieżnej – Dana-T
dywizjon przeciwlotniczy – ZUR-23-2

2. Brygada Zmechanizowana Legionów (Złocieniec)

batalion dowodzenia
batalion czołgów (Czarne) – PT-91 Twardy
batalion zmechanizowany (Złocieniec) – BWP-1

7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża (Słupsk)

batalion dowodzenia
1. batalion zmechanizowany (Słupsk) – BWP-1
1. batalion zmechanizowany (Lębork, była 1. BOT)
3. batalion zmechanizowany (Trzebiatów, była 36. BZ)
dywizjon artylerii samobieżnej – 2S1 Goździk
dywizjon przeciwlotniczy

12. batalion zaopatrzenia (Kobylanka)
8. batalion remontowy (Kołobrzeg)

16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana (Elbląg)

16. batalion dowodzenia ziemi elbląskiej (Elbląg)
1. Warszawska Brygada Pancerna (Wesoła)

batalion dowodzenia
batalion czołgów – PT-91 Twardy
batalion zmechanizowany – BWP-1 (Wesoła/Chełm/Zamość/Lublin ???)
batalion zmechanizowany – BWP-1 (Wesoła/Chełm/Zamość/Lublin ???)
dywizjon artylerii samobieżnej – 2S1 Goździk
dywizjon przeciwlotniczy – ZSU-23-4MP Biała

9. Brygada Kawalerii Pancernej (Braniewo)

batalion dowodzenia
batalion czołgów – T-72M1
batalion czołgów – T-72M1
batalion zmechanizowany – BWP-1
dywizjon artylerii samobieżnej – 2S1 Goździk
dywizjon przeciwlotniczy

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana (Giżycko)

batalion dowodzenia
1. batalion czołgów – T-72M1
1. batalion zmechanizowany – BWP-1
2. batalion zmechanizowany – BWP-1
15. mazurski batalion saperów (Orzysz)
dywizjon artylerii samobieżnej – 2S1 Goździk
dywizjon przeciwlotniczy

20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana (Bartoszyce)

batalion dowodzenia
batalion zmechanizowany (Bartoszyce) – BWP-1
batalion zmechanizowany (Morąg, była 16. BZ) – BWP-1
batalion czołgów (Bartoszyce) – T-72M1
dywizjon artylerii samobieżnej – 2S1 Goździk
dywizjon przeciwlotniczy

16. batalion zaopatrzenia (Elbląg)
16. żuławski batalion remontowy (Elbląg)

Brygada Litewsko-polsko-ukraińska (LITPOLUKRBRIG) (Lublin)

batalion dowodzenia (Lublin)
W garnizonie Lublin powstać ma sztab i dowództwo wielonarodowej brygady. Brygada wstępną gotowość ma osiągnąć do końca 2012 roku.

6. Brygada Powietrzno-Desantowa (Kraków)

6 batalion dowodzenia (Kraków)
6. batalion desantowo-szturmowy (Gliwice)
16. batalion powietrzno-desantowy (Kraków)
18. batalion desantowo-szturmowy (Bielsko-Biała)

21. Brygada Strzelców Podhalańskich (Rzeszów)

21. batalion dowodzenia (Rzeszów)
1. batalion strzelców podhalańskich (Rzeszów)
5. batalion strzelców podhalańskich (Rzeszów, na bazie byłych 5. bzmech i 14. bzmech Przemyśl – byłej 14. BOT)
22. batalion piechoty górskiej (Kłodzko, była 22. BOT)
16. tczewski batalion saperów (Tczew)
dywizjon artylerii samobieżnej
dywizjon przeciwlotniczy

25 Brygada Kawalerii Powietrznej (Tomaszów Mazowiecki)

25. batalion dowodzenia (Tomaszów Mazowiecki)
1. batalion kawalerii powietrznej (Leźnica Wielka)
7. batalion kawalerii powietrznej (Tomaszów Mazowiecki)
11. batalion kawalerii powietrznej (Leźnica Wielka)
1. dywizjon lotniczy (Leźnica Wielka) – Mi-8/Mi-17
7. dywizjon lotniczy (Nowy Glinnik) – W-3W Sokół
Planowany zakup 16 śmigłowców dla Leźnicy dla zastąpienia Mi-8T, zakup 5 Mi-17-1V daje pełen etat 16 Mi-17 dla drugiej eskadry. Nowy Glinik oddał 4 Sokoły – etat obecnie to 16 śmigłowców w jednej i 12 w drugiej eskadrze.

1. Brygada Lotnictwa WL (Mirosławiec, Inowrocław, Pruszcz Gdański, byłe 49. PŚB i 56. KPŚB)

dywizjon (Inoworcław) – Mi-24W, W-3PL Głuszec
dywizjon (Pruszcz Gdański) – bsl???
dywizjon (Mirosławiec) – ???

5. Lubuski Pułk Artylerii (Sulechów)

dywizjon dowodzenia
dywizjon artylerii rakietowej – WR-40 Langusta
dywizjon artylerii samobieżnej – 2S1T Goździk

11. Mazurski Pułk Artylerii (Węgorzewo – była 1. MBA)

dywizjon dowodzenia
dywizjon rozpoznania artyleryjskiego – WRL-100 Liwiec
1. dywizjon artylerii samobieżnej – Dana
2. dywizjon artylerii samobieżnej – Dana
3. dywizjon artylerii rakietowej – WR-40 Langusta
dywizjon artylerii przeciwpancernej (Suwałki – były 14. spappanc) – ma istnieć do 2015 (wycofanie 9M111 i 9M113)

23. Śląski Pułk Artylerii (Bolesławiec – była 23. ŚBA)

dywizjon dowodzenia
dywizjon rozpoznania artyleryjskiego
1. dywizjon artylerii samobieżnej – Dana
3. dywizjon artylerii rakietowej – RM-70

4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczny (Czerwieńsk)

dywizjon dowodzenia
dywizjon rakietowy – 2K12 Kub (Leszno, były 69 LPPlot)
dywizjon rakietowy – 9K33 Osa
dywizjon artyleryjsko-rakietowy – ZU-23-2

8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy (Koszalin, połączony z 3. PPlot)

dywizjon dowodzenia
dywizjon rakietowy – 2K12 Kub
dywizjon rakietowy – 9K33 Osa
dywizjon artyleryjsko-rakietowy – ZU-23-2

15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy (Gołdap, połączony z 13 PPlot)

dywizjon dowodzenia
dywizjon rakietowy – 2K12 Kub
dywizjon rakietowy – 9K33 Osa
dywizjon artyleryjsko-rakietowy – ZU-23-2

1. Brzeski Pułk Saperów (Brzeg, była 1. BBS)

2. batalion ratownictwa inżynieryjnego (Brzeg)

2. Mazowiecki Pułk Saperów (Kazuń, była 2. MBS)
2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy (Hrubieszów)
9. Warmiński Pułk Rozpoznawczy (Lidzbark Warmiński)
18. Pułk Rozpoznawczy (Białystok, była 18. BOT)
4. Brodnicki Pułk Chemiczny (Brodnica)
5. Tarnogórski Pułk Chemiczny (Tarnowskie Góry) – powstały z 5. batalionu rozbudowanego o siły i środki zlikwidowanych kompanii chemicznych przy dywizjach
5. Pułk Inżynieryjny (Szczecin)
3. Pułk Drogowo-Mostowy (Chełmno)
9. batalion łączności (Białobrzegi)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s